25 maart 2025

Toename importen van de VS voorafgaand aan tariefsverhogingen

De wereldhandel is in januari 2025 met 1.1% toegenomen ten opzichte van de maand daarvoor. Opvallend daarbij is de toename van de omvang van de importen van de Verenigde Staten, deze stegen met 12.1%. Deze cijfers wijzen op een mogelijk anticipatie-effect, waarbij Amerikaanse bedrijven vooruitlopend op mogelijke tariefsverhogingen extra goederen uit het buitenland hebben ingevoerd.
WTM

 Dit blijkt uit de wereldhandelsmonitor (WTM) van het Centraal Planbureau voor de maand januari.

De data van de WTM laten niet zien waar de toegenomen importen van de VS precies vandaan komen. Data over verhandelbare goederen komen niet allemaal in dezelfde maand beschikbaar waardoor verdere uitsplitsing naar land van herkomst minder informatief is. De gegevens over de handel in- en vanuit de VS over januari zijn al wel bekend. Maand-op-maand veranderingen zijn doorgaans meer bewegelijk dan jaar-op-jaar cijfers. De uitzonderlijke stijging voor de VS blijkt echter ook uit de vergelijking met een jaar eerder: de importen zijn ten opzichte van januari 2024 met 24% gestegen, en de stijging ten opzichte van het gemiddelde van de drie maanden daarvoor (het drie-maands-voortschrijdende gemiddelde) is 8.6%.

Het CPB publiceert in opdracht van de Europese Commissie maandelijks de Wereldhandelsmonitor als instrument om de ontwikkeling van de wereldhandel te volgen. Het duurt twee maanden voordat de cijfers beschikbaar zijn. De eerstvolgende reguliere CPB Wereldhandelsmonitor over de verslagmaand februari 2025 verschijnt op 25 april. 

Contactpersonen